Salföld Major, kirándulás

„ A munka értelmét az adja, hogy haszna van belőle annak a közösségnek, amelybe az egyes beletartozik.” -Benedek István-

 

Jutalom kirándulást szerveztünk a darvastói intézet fejlesztő foglalkoztatásban részt vevő lakói számára. Azokat a lakókat jutalmaztuk ezzel a kirándulással akik egész évben keményen dolgoznak, ezzel bizonyítva és értelmet adva a mi munkánknak is. Ők nap, mint nap bizonyítják, hogy megállják a helyüket a munka világában. A badacsonyi szőlőültetvényeken dolgozók, a sümegi Közszolg. Kft.-nél, a benti munkahelyeken - mint a seprűkötő és kosárfonó műhely -, a varrásban résztvevők, akik munkájukkal nagyban hozzájárulnak a fejlesztő foglalkoztatás bevételéhez is.

Kirándulásunkat a Káli-medence egyik legszebb falujába, Salföldre terveztük.

Salföld, amilyen pici, olyan sok látnivalót tartogat. A délutánt a falu egyik legnagyobb nevezetességénél, a kőtengernél kezdtük. Itt az ősi vulkanikus köveken fogyasztottuk el jégkrémünket és indultunk tovább a falu felé. Együtt csodáltuk meg a gyönyörűen felújított parasztházakat, amik a hagyományos Balaton-felvidéki építészet jellegzetességeit tükrözik. A falu főutcáján végighaladva jutottunk el célunkig,  a Balaton- Felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság látogatóközpontjába, Salföld majorba. A majorság egyik fő profilja az őshonos háziállatok bemutatása. Miközben körbejártunk, a birkáktól kezdve, a szürke marhákon át a bivalyokig, rengeteg állattal megismerkedhettek lakóink. Megnéztük a helyi kiállítást is, ami lepkeszárnyakról készült. Érdekessége, hogy makró fotókon keresztül úgy mutatják be a lepkéket, ahogy azt szabad szemmel soha nem láthatnánk.

A majorban található egy nagy gyógynövényes kert, valamint egy szabadtéri kiállítás, ami a hagyományos mezőgazdasági eszközöket - szekereket, kocsikat mutatja be.

Mire mindent megnéztünk a házigazdák jóvoltából zsíros kenyér várt ránk a major büféjében.

Ezután kezdetét vette ki-ki kedve szerint az egyéni lovaglás, valamint a lovaskocsizás a közeli Pálos kolostorhoz. Hatalmas élmény volt mindannyiunknak eljutni a poros földúton keresztül a lovasszekéren az erdő közepén lévő 13. századi kolostor romjaihoz. A rom egy dombon áll ,hatalmas öreg tölgyek veszik közre és nagyon különös energiát érezhettünk a körülötte.

3 lovasszekér váltva indult el a lakókkal, s miután mindenkire sor került, a falu temploma mellett telepedtünk le és fogyasztottuk el a magunkkal hozott vacsoránkat.

A lovasbemutató csak ezután kezdődött. Szekerekről néztük az 1 órás műsort. Különböző lovas bravúrokat, a csikósok attrakcióját a puszta – ötöst, amikor 5 lovat hajtanak egyszerre. A csikósok ügyességüket a karikás ostor használatában való jártasságukkal bizonyították és ennek az élménynek mi is részesei lehettünk. A vidám műsornak hatalmas sikere volt, sokat nevettünk, mindenki jól érezte magát.

Ezúton szeretném megköszönni M. Norbi és szülei, a házigazdák kedvességét és szívélyes fogadtatását, amiben a darvastói lakóinkat részesítették.

Köszönetemet szeretném kifejezni a részlegvezetőnek és minden kollégámnak, akik támogatták az ötletet és részt vettek a szervezésben, valamint a darvastói konyha dolgozóiknak a finom vacsoráért és a behűtött üdítőkért. Nem utolsó sorban a Félúton Ház Alapítványnak az anyagi támogatásért, amely lehetővé tette számunkra, hogy a hátrányos helyzetben lévők is részt vehessenek ezen a kiránduláson.

Ez volt az első kezdeményezés, de szeretnénk minden évben megjutalmazni a dolgozó lakóinkat, s hűek maradni ahhoz, hogy Darvastó a foglalkoztató intézet jellegét megtarthassa.

 

Darvastó, 2020.07.29.

                                                                                                        Nagy Szabina

                                                                                              foglalkoztatás szervező