Térítési díjról

A fenntartó évente maximum két alkalommal állapítja meg az intézményi térítési díjat, amely a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete.

AZ ELLÁTÁSÉRT FIZETENDŐ TÉRÍTÉSI DÍJ 

 A személyi térítési díj

A kötelezett által fizetendő térítési díj összegét (továbbiakban személyi térítési díj) az intézményvezető konkrét összegben 5 forintra kerekítve állapítja meg, és arról az ellátást igénylőt az ellátást megelőzően írásban tájékoztatja. A térítési díjat az igénybe vétel napjától havonként a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell befizetni az intézmény részére. A térítési díjfizetési kötelezettséget az intézmény által biztosított csekken, vagy az intézmény elszámolási számlájára átutalással kell teljesíteni.

A térítési díjat az alábbi személyek kötelesek megfizetni:

  • az ellátást igénybevevő jogosult,
  • a jogosultnak az a házastársa, élettársa, egyeneságbeli rokona, örökbe fogadott gyermeke, örökbe fogadó szülője, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem a tartási kötelezettség teljesítése mellett meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének két és félszeresét,
  • a jogosult tartását szerződésben vállaló személy,
  • a jogosult tartására bíróság által kötelezett személy,
  • a gondnokság alatt álló jogosult esetén a törvényes képviselő,
  • a gondnokság alatt nem álló, magasabb összegű családi pótlékban részesülő jogosult esetén a családi pótlék felvételére jogosult,
  • ha a családi pótlékot az intézmény vezetőjének folyósítják, akkor a családi pótlékra jutó személyi térítési díjat az intézményvezető,
  • egyéb esetben a térítési díj fizetésére kötelezett jogosult vagy tartására köteles és képes személy fizeti meg az intézménynek.

A fenntartó ingyenes ellátásban részesíti azt az ellátottat, aki jövedelemmel nem rendelkezik és jelzálog alapjául szolgáló vagyona nincs.

A személyi térítési díj:

  • nem haladhatja meg az intézményi térítési díj összegét,
  • nem haladhatja meg az ellátást igénybevevő rendszeres havi jövedelmének 80%-át, (jövedelemhányad) amennyiben azt az ellátást igénybevevő kizárólag a rendszeres havi jövedelméből fizeti meg,
  • Rehabilitációs célú lakóotthonban a személyi térítési díj nem haladhatja meg az ellátást igénybevevő rendszeres havi jövedelmének 50%-át, amennyiben azt az ellátást igénybevevő kizárólag a rendszeres havi jövedelméből fizeti meg,
  • ha a jövedelemhányad nem éri el az intézményi térítési díj összegét és az ellátott jelentős pénzvagyonnnal rendelkezik, a személyi térítési díj az intézményi térítési díjjal megegyező összeg azzal, hogy a jövedelemhányad és az intézményi térítési díj közötti különbözetet a jelentős pénzvagyonból kell fedezni. Jelentős pénzvagyonnak az ellátott rendelkezésére álló fizetési számla pozitív egyenlege, betétszerződés vagy takarékbetét - szerződés alapján fennálló követelése és készpénze összegének azon részét kell tekinteni, amely az intézményi térítési díj egyévi összegét a jogosult elhelyezésekor vagy a térítési díj felülviszgálatakor meghaladja,
  • ha a jövedelemhányad nem éri el az intézményi térítési díj összegét és az ellátott nem rendelkezik jelentős pénzvagyonnal, a személyi térítési díj a jelentős ingatlanvagyon kilencvenhatod részének és a jövedelemhányadnak az összege, de legfeljebb az intézményi térítési díjjal megegyező összeg. Jelentős ingatlanvagyonnak az ingatlanvagyon együttes értékének az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a negyvenszeresét meghaladó részét kell tekinteni. Ingatlanvagyonként kell figyelembe venni az ellátás igénylésének vagy a felülvizsgálat időpontjában az ellátást igénylő, ellátott tulajdonában álló ingatlant, valamint az őt illető hasznosítható, ingatlanon fennálló vagyonértékű jogot, illetve az ellátás igénylését, vagy a felülvizsgálatot megelőző 18 hónapban ingyenes átruházott ingatlant, ha azok együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a negyvenszeresét meghaladja. Osztatlan közös tulajdon esetén a tulajdoni hányadot kell figyelembe venni.
  • az ellátást igénylő vagy a térítési díjat megfizető más személy írásban vállalhatja a mindenkori intézményi térítési díjjal azonos személyi térítési díj megfizetését. Ebben az esetben nem kell elvégezni a jövedelmvizsgálatot, ugyanakkor biztosítani kell, hogy az ellátást ilyen módon igénylő érintett ne kerüljön előnyösebb helyzetbe, mint ha a vállalalást ő vagy a térítési díjat megfizető más személy nem tenné meg,
  • a személyi térítési díj összegét úgy kell megállapítani, hogy az ellátást igénybevevő részére legalább a tárgyév január 1-én érvényes legkisebb öregségi nyugdíj összegének 20%-a, vagyonra történő terhelés esetén 30%-a, mint költőpénz, visszamaradjon,
  • a napi intézményi térítési díj a havi intézményi téríítési díj 30-ad része, a napi személyi térítési díj a havi személyi térítési díj 30-ad része, a hónapok naptári napjainak számától függetlenül.

Az intézményi térítési díjat az intézmény fenntartója az egy ellátottra jutó önköltség napi összegét alapul véve, de nem szükségszerűen azzal azonos mértékben, konkrét összegben, 5 forintra kerekítve állapítja meg, melynek módosítására évente két alkalommal jogosult.

A személyi térítési díj összege a megállapítás időpontjától függetlenül évente két alkalommal vizsgálható felül és változtatható meg, kivéve, ha az ellátást igénybevevő jövedelme olyan mértékben csökken, hogy a térítési díj fizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni, vagy ha jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át meghaladó mértékben nő.

Költőpénzt kell biztosítani annak az ellátottnak is, aki helyett a térítési djat jövedelem hiányában kizárólag a tartásra kötelezett és képes személy fizeti, illetve a térítési díjat vagyona terhére állapították meg. A költőpénz összege nem lehet kevesebb a tárgyév január 1.-én érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 20%-nál, ha a térítési díjat úgy állapítottuk meg, hogy az vagyont is terhel, 30%-ánál. Legalább a költőpénz összegére kell kiegészíteni az ellátottnak ezt az összeget el nem érő jövedelmét.

Az intézményi térítési díj teljes összegét az ellátást igénybevevő tartását és gondozását tartási és öröklési szerződésben vállaló személy fizeti meg.

Távollét esetén fizetendő személyi térítési díj

Távollétnek minősül az a gondozási nap, melyen az ellátott nem tartózkodik az intézményben. A távolléti napok éves szinten összesítésre kerülnek.

  • Az ellátásban részesülő két hónapot meg nem haladó távolléte idejére a távollét minden napjára a napi személyi térítési díj 20%-át fizeti.
  • A rehabilitációs lakóotthonban elhelyezett személy távolléte idejére a személyi térítési díjként a lakhatási költség 100%-át fizeti. (Lakhatási költség alatt a fűtés-, áram-, gáz-, víz- és csatornaszolgáltatásért, szemétszállításért fizetendő díjak együttes összege értendő.) Távollétnek minősül az a gondozási nap, melyen az ellátott nem tartózkodik az intézményben. A lakhatási költség meghatározása minden évben az önköltség megállapításával egy időben történik, módosítására évente egyszer van lehetőség.
  •  Az ellátott a két hónapot meghaladó távollét idejére:
  • egészségügyi intézményben történő kezelésének időtartama alatt, a távollét minden napjára a napi személyi térítési díj 40%-át fizeti,
  • a fenti pontban nem említett esetekben a távollét minden napjára a napi személyi térítési díj 60%-át fizeti.

Jogorvoslat a személyi térítési díj megállapításával kapcsolatban

  • Ha az ellátást igénybe vevő vagy a térítési díjat megfizető személy a személyi térítési díjnak az intézmény vezetője által megállapított összegét vitatja, illetve annak csökkentését vagy elengedését kéri, az annak felülvizsgálatáról és megváltoztatásáról szóló értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül az intézmény fenntartójához fordulhat.
  • Ha az ellátást igénybe vevő vagy a térítési díjat megfizető személy a személyi térítési díjnak az intézmény fenntartója által megállapított összegét vitatja, a bíróság kérheti a térítési díj megállapítását. A bíróság jogerős határozatáig a korábban megállapított térítési díjat kell megfizetni.  

A díjfizetés elmulasztása esetén követendő eljárás 

  • Abban az esetben, ha a személyi térítési díj megfizetésére kötelezett személy, fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, az intézmény vezetője 15 napos határidő megjelölésével a fizetésre kötelezett személyt írásban felhívja az elmaradt térítési díj befizetésére. Ha a határidő eredménytelenül telik el, az intézmény vezetője a kötelezett nevét, lakcímét és a fennálló díjhátralékot nyilvántartásba veszi. (29/1993. (II.17.) Korm.rendelet 31.§) A nyilvántartott díjhátralékról az intézmény vezetője negyedévenként tájékoztatja az intézmény fenntartóját a térítési díjhátralék behajtása vagy a behajthatatlan hátralék törlése érdekében. A személyi térítési díj és a befolyt térítési díj különbözetét az intézmény vezetője nyilvántartja és az ellátást igénybevevő halála esetén hagyatéki tárgyként az eljáró közjegyzőnek bejelenti.
  • Amennyiben az ellátást igénybe vevő, illetve törvényes képviselője, továbbá más térítési díj fizetésére kötelezett személy fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, úgy a fenntartó - jogszabályban meghatározott módon- intézkedik a térítési díjhátralék behajtása iránt. 

Eseti térítési díj

  • Az intézmény által nyújtott olyan szolgáltatásokért, amelyek nem tartoznak az alapfeladatok körébe (pl. fodrászat, kozmetika), valamint az intézmény által szervezett szabadidős programokért (pl. kirándulás, színházlátogatás) eseti térítési díjat kell fizetni.

  

05/93-5/2012. számú Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központ megállapítása alapján a térítési díj fizetése az alábbiak szerint alakul: 
 Fogyatékos Személyek Otthona, 
Dáka, Dózsa György u. 80.                  93.395 Ft/hó   
Fogyatékos Személyek Otthona, 
Dáka, Dózsa György u. 88.                  93.395 Ft/hó
Fogyatékos Személyek ápoló-
gondozó lakóotthona, Dáka                 97.500 Ft/hó
Fogyatékos Személyek rehabilitációs
lakóotthona, Dáka                               108.560 Ft/hó
Fogyatékos Személyek ápoló-
gondozó lakóotthona, Nyárád              97.500 Ft/hó
Szenvedélybetegek Részlege
Dáka, Dózsa György u. 80.                  93.395 Ft/hó
 
 Pszichiátriai Betegek Otthona
Sümeg- Nyírlakpuszta                         80.170 Ft/hó

Fogyatékos Személyek Otthona
Lesencetomaj, Kossuth u. 95.              91.950 Ft/hó
Pszichiátriai Betegek Otthona
Lesencetomaj, Kossuth u. 95.              91.950  Ft/hó
Fogyatékos Személyek Nappali Ellátása
Étkezéssel
Lesencetomaj, Kossuth u. 95.               1895   Ft/nap
Fogyatékos Személyek Nappali Ellátása
Étkezés nélkül
Lesencetomaj, Kossuth u. 95.                1405  Ft/nap
Szenvedélybetegek Otthona
Kamond, Kossuth L. u. 27/II.                 80.850 Ft/hó
Pszichiátriai Betegek Otthona
Kamond, Kossuth Lajos u. 27/II.           80.850 Ft/hó
Fogyatékos Személyek Otthona
Veszprém, Tüzér u. 44.                         86.460 Ft/hó
Fogyatékos Személyek Nappali Ellátása
Étkezéssel
Veszprém, Tüzér u. 44.                         1390 Ft/nap
Fogyatékos Személyek Nappali Ellátása
Étkezés nélkül
Veszprém, Tüzér u. 44.                           900 Ft/nap

 
 
 
 
 

Online felhasználók

Jelenleg 0 felhasználó és 5 vendég van a webhelyen.